Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Patriotyczne Jedwabno

2018-07-23 08:48:53 (ost. akt: 2018-07-23 08:50:45)

Autor zdjęcia: UG Jedwabno

W niedzielę 15 lipca w gminie Jedwabno uroczyście świętowano 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem wydaarzenia było ukazanie lokalnej historii, na tle historii kraju.

Autorskie widowisko „Z Wańkowiczem do Niepodległej” podzielone zostało na trzy sceny. Pierwsza miała miejsce po uroczystej Mszy Św. odprawionej przez Księdza Janusza Ostrowskiego Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej. Na ławeczce przed Kościołem w Jedwabnie Pisarz Melchior Wańkowicz, odwiedzając tutejsze strony spotkał Księdza Jakuba Brzeszczyńskiego, duszpasterza od lat 30 ubiegłego wieku do 1945 r. w Jedwabnie. Przeprowadził z nim krótką rozmowę, a scenę ich spotkania opisał w swojej książce pt. „Na tropach Smętka”.
Druga część spektaklu odbyła się na placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie, a trzecia scena miała miejsce w Parku w Jedwabnie. Tutaj aktorską grą pochwalili się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno” oraz grupy rekonstrukcyjne, którzy wspólnie przygotowali wspaniałe widowisko, a narrator przedstawiał koleje losu miejscowości Jedwabno.
Niedzielne wydarzenie miało na celu ukazanie naszej lokalnej historii, na tle historii dziejącej się w kraju. Pragnąc wpłynąć na podniesienie znajomości lokalnej historii, dziedzictwa kulturowego i wkładu regionalnego w odzyskanie niepodległości przez Polskę, forma uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości była w Jedwabnie bardzo oryginalna.
Organizatorami wydarzenia była Gmina Jedwabno, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym Nieprzytomne dziecko odtransportowano do szpitala w Olsztynie. Natomiast wujek chłopca został odwieziony z urazem kręgosłupa do szpitala w Szczytnie - podała Szczepanek.. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages