Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Dożynki Powiatowe w Jedwabnie

2016-09-02 09:21:46 (ost. akt: 2016-09-02 09:24:30)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Ostatnia niedziela sierpnia w Jedwabnie upłynęła w iście wesołej atmosferze. We wsi odbyły się powiatowe dożynki. Wspaniałe wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa ze wszystkich gmin w powiecie. Po uroczystym nabożeństwie, gdzie poświęcono wieńce, przy śpiewie i tańcach mieszkańcy dziękowali za plony

Dożynki to polski zwyczaj dziękowania rolników za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Ten prastary obyczaj sięga czasów plemion słowiańskich. Już wtedy rolnicy w szczególny sposób dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w niedzielę, 28 sierpnia. Zgodnie ze staropolską tradycją święto plonów rozpoczęło się od podziękowań za dary natury, po czym barwny korowód ruszył na stadion w Jedwabnie gdzie odbyła się uroczysta ceremonia. Przewodzili mu Marzena Orczyk i Reinhard Brzóska - starostowie dożynek. Wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak i szczycieński starosta Jarosław Matłach podziękowali wszystkim uczestnikom dożynek, ale przede wszystkim tym, którzy przyczynili się do ich organizacji. Szczególną uwagę poświęcili rolnikom. Odbyła się również ceremonia dzielenia chlebem, który jest symbolem urodzaju i dostatku, szacunku i oddania.
Jak co roku odbył się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Udział w nim wzięły delegacje reprezentujące poszczególne gminy. I tak jury uznało, że najpiękniejszy wieniec przygotowany został przez gminę Dźwierzuty. Na drugim miejscu uplasował się wieniec z Rozóg, a na trzecim ze Szczytna. Najatrakcyjniejsze stoisko wykonane przez gminę Świętajno. Gmina Pasym zajęła drugie miejsce a na trzecim uplasowała się gmina Wielbark. W konkursie na orszak dożynkowy triumfowała gmina Świętajno. Drugą pozycję przyznano gminie Rozogi a trzecią gminie Dźwierzuty.
- Dwa tygodnie przygotowywaliśmy nasze stoisko - opowiada Małgorzata Walas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie. - Trud jednak się opłacał, bo zajęliśmy pierwsze miejsce, a poza tym miłe komentarze ludzi obecnych na dożynkach to kolejna nagroda. Sami szyliśmy obrusy, serwetki, szykowaliśmy wszystkie dekoracje oraz gadżety promujące gminę. Pomagało nam Koło Gospodyń Wiejskich z Kolonii, Andrzej Zawrotny, Edyta Duda i Edyta Kopeć oraz Dorota i Cezary Podlascy. Uczestnikom dożynek najbardziej smakowały nasze placki ziemniaczane, kopytka i pierogi ruskie. Marynowane rzodkiewki też znalazły wielu amatorów. Hitem zaś były dwie nalewki „malinowy orgazm” i „cytrynowa ekstaza” - śmieje się.
Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. stoiska sołeckie, w którym prezentowano uroki poszczególnych miejscowości, stoiska twórców ludowych czy kiermasze tradycyjnej polskiej żywności, a także występy zespołów ludowych. Organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.
- W wielu miejscach naszego regionu w sierpniu odbywają się uroczystości dziękczynienia za plony. Dożynki to ważna część tradycji, której pielęgnowanie kształtuje naszą tożsamość. Szacunek dla obyczaju, rozumienie przeszłości jest naszym obowiązkiem i pomaga sprostać wyzwaniom współczesności i stawić czoła przyszłości - mówi Sylwia Jaskulska członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. - Kultywując tą wspaniałą tradycję w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. w przepięknej scenerii i przy słonecznej pogodzie odbyły się Dożynki Powiatowe Powiatu Szczycieńskiego w Jedwabnie. Współorganizatorem i gospodarzem tegorocznych Dożynek była Gmina Jedwabno. Uroczystościom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wprawiła zgromadzonych w niedzielny, wesoły nastrój. Wszyscy bawili się doskonale do późnych godzin nocnych. Było to święto nie tylko radosne, ale również był to moment refleksji nad minionym rokiem, nad zmianami, które nas otaczają i nad tym jak zmienia się polska wieś. I to właśnie od mieszkańców gmin, powiatów i regionu zależy dynamika i kierunek tych zmian. Istotne jest jednak to, żeby podczas tych dążeń do nowoczesności nie zapominać o tradycyjnych wartościach i moralnych zobowiązaniach wobec narodowego dziedzictwa. I temu właśnie służyło to Święto Dziękczynienia za tegoroczne plony - zapewnia.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obserwator12345 #2058390 3 wrz 2016 16:48

    Gdzie będą dostępne zdjęcia i filmiki?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages