Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Folkowo w Jedwabnie

2016-08-09 08:30:08 (ost. akt: 2016-08-09 09:10:25)

W piękną, słoneczną niedzielę, 7 sierpnia, Jedwabno rozbrzmiało tysiącem dźwięków i paletą barw. Tego dnia odbył się „II Festiwal Folklorystyczny Jedwabno 2016”.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik” z Jedwabna, a gospodarzem – Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w tutejszym Kościele, a następnie barwny korowód przeszedł ulicami Jedwabna do parku, gdzie odsłonięte zostały uroczyście tablice pamiątkowe przedstawiające historię ZPiT "Jedwabno".
Festiwal był doskonałą prezentacją folklorystycznego dorobku kilku regionów Polski.

Na jedwabieńskiej scenie zaprezentowały się wykonawcy tacy jak: Zespół Folklorystyczny „Puszcza Zielona” z Łysych, Kapela „Ostródzianie” z Ostródy oraz Zespoły Pieśni i Tańca „Ziemia Piska” z Pisza, „Kurpie Rozogi” z Rozóg, „Grajewianie” z Grajewa.

Nie zabrakło również występu gospodarzy, czyli lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno” w zupełnie innej odsłonie. Tłumnie zgromadzonej publiczności zaprezentowali przedstawienie taneczno - teatralne na podstawie legendy warmińskiej autorstwa Ireny Kwinto „Źródełko”. Teatralna forma przekazu szczególnie spodobała się zgromadzonej widowni. Członkowie Zespołu po raz kolejny potwierdzili, że nie tylko pięknie tańczą i śpiewają, ale posiadają także duże umiejętności aktorskie. Scenariusz i choreografię opracowała Pani Anna Sarnowska, która w imieniu Zespołu odebrała pamiątkową nagrodę Festiwalu – lalkę „Kasiuleńkę”.
– To wspaniałe święto tańca, muzyki i śpiewu. Lokalnej społeczności i turystom staramy się przybliżyć piękno i radość zawartą w folklorze, tak głęboko zakorzenionym właśnie tutaj – w Jedwabnie, gdzie ponad trzydzieści lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” – mówi Izabela Zapadka, pracownik Urzędu Gminy w Jedwabnie.

Wszystkie zespoły biorące udział w Festiwalu otrzymały pamiątkowe nagrody: lalkę „Kasiuleńkę” i książki o kulturze ludowej.

Równolegle w parku odbył się jarmark sztuki ludowej i rękodzieła. Nie zabrakło stoisk promocyjnych Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, Lokalnej Grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy” z Nidzicy, stoisk kulinarnych Sołectwa Szuć, Gminy Purda oraz stoiska z rękodziełem członków Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik”.
W trakcie Festiwalu zorganizowane były animacje dla dzieci w formie zabaw i pokazy edukacyjne grawerowania w skórze czy lepienia na kole garncarskim.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages