Czwartek, 12 grudnia 2019. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Pudełko życia w Jedwabnie

2014-10-08 08:08:52 (ost. akt: 2014-10-08 08:16:08)

Ratownicy z Fundacji i Grupy Ratowniczej Autrimpus Szczytno odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie, gdzie przekazali kilkadziesiąt Pudełek życia.

Pudełko życia – to kampania, której głównym założeniem jest troska o zdrowie i życie osób starszych. Swój wkład w propagowanie akcji ma także Fundacja i Grupa Ratownicza Autrimpus Szczytno. Wiosną tego roku w Szczytnie rozdano ponad 100 pudełek. Inicjatorami przedsięwzięcia byli miejscy radni Rafał Kiersikowski i Tomasz Łachacz. Autrimpus postanowił przeprowadzenie akcji poza granicami miasta. Wybór padł na Jedwabno, gdzie funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy.

- Chcemy być zawsze tam gdzie potrzebna jest pomoc i gdzie podejmowane działania, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa innych osób – mówi Agnieszka Cieśla z Fundacji i Grupy Ratowniczej Autrimpus Szczytno. – W Szczytnie Pudełka życia otrzymali między innymi seniorzy w działających w mieście klubach integracyjnych. My postanowiliśmy dodatkowo akcją objąć jeszcze osoby starsze z gminy Jedwabno.

Akcja „Pudełko Życia” skierowana jest do osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, które otrzymali specjalnie oklejone pudełka, w których znajdzie się wypełniony dokument zawierający informacje o przebytych chorobach, rodzajach uczuleń – jeśli dana osoba na takie cierpi – czy leki, które przyjmuje. Dzięki temu, w przypadku wezwania karetki do takiej osoby, ratownik medyczny od razu dowie się wszystkiego na temat stanu jej zdrowia. Jak ważne są tam wskazówki w Jedwabnie mówił Grzegorz Achremczyk, na co dzień pracujący m.in. w szczycieńskim pogotowiu.

- Często osoby starsze mieszkają same, a my przyjeżdżając na miejsce nie wiemy jakie lekarstwa dana osoba przyjmuje i na co choruje – mówił ratownik. – Pudełko i miejsce, gdzie znajduje się Pudełko życia powinno być odpowiednio oznaczone, a informacje na raz na sześć miesięcy aktualizowane. Poza specjalnymi naklejkami pudełko nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale może uratować życie.

Pudełka życia pensjonariuszom SDŚ w Jedwabnie wręczał m.in. wójt gminy Krzysztof Otulakowski.

- Pudełko życia to cenna inicjatywa, szczególnie że skierowana jest ona do osób starszych – ocenia wójt. – Cieszę się, że kilkadziesiąt takich pudełek trafiło też do mieszkańców naszej gminy
Podczas spotkania w SDŚ w Jedwabno omówiono także objawy udaru, a także zasady postępowania w takich przypadkach.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lekarz #1645240 | 31.2.*.* 25 sty 2015 03:04

  Wolałbym powiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zły pomysł. Lekarz w szpitalnej izbie przyjęć w żadnym wypadku nie może się opierać o informacje zapisane przez starszą osobę w jakimś formularzu, nie wiadomo kiedy wypełnionym. Od lat tłumaczy się samotnym starszym osobom, że należy mieć na wierzchu wyraźnie opisaną teczkę z dokumentacją medyczną, którą zespół Pogotowia Ratunkowego będzie mógł zabrać do szpitala wraz z pacjentem. Tylko w oparciu o dokumentację medyczną wystawioną i podpisaną przez lekarzy, w szpitalu można podjąć działanie. Istotnym jest to, żeby cała dokumentacja medyczna znajdowała się w jednym miejscu, w jednej teczce. Do takiego pudełka najczęściej się ona nie zmieści, a i w lodówce będzie ono tylko zawadzało (czy aby nie chodzi o to, żeby pudełko więcej kosztowało, bo musi mieć atest pozwalający na stykanie się z żywnością?). Zatem namawianie ludzi starszych do trzymania jakiś zapisków i części dokumentacji medycznej w różnych miejscach, narobi więcej szkody niż pożytku. Podsumowując, wyrzucone pieniądze w przysłowiowe błoto i tylko ktoś zarabia na sprzedaży miastu pudełek, których wręcz nie powinno się stosować do takiego celu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jurek #1503047 | 83.24.*.* 8 paź 2014 22:21

  Super pomysł!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages